Alapgondolat /
Az ápolási robotok alkalmazásának lehetősége az idősek tartós ápolásában
A következő évtizedekben megduplázódik a világ időskorú lakossága. Ápoló robotok alkalmazásával a munkaerőhiány és az idősekkel szembeni előítéletek problémája is…
Alapgondolat /
A társadalom és a technológia egymásra hatása és jövőformáló erejük
A digitális kultúra nem választási lehetőség, hanem alapvető túlélési stratégia: a társadalmunkat sújtó segítő szakemberek hiányára csakúgy választ adhat, mint…
Alapgondolat /
„Ha Isten nem lett volna velünk…” Az emlékezés mint traumafeldolgozás a Zsoltárok könyvében
Hogyan szolgálhatja a történelmi traumák felidézése mindennapi életünkben a biztonság és hit meglelését? A zsidóság és a kereszténység közös imakincse…
Alapgondolat /
Az írás a falon
Eljön-e a „minőségi forradalom”, ami a fenntartható növekedésből sarjad, vagy az emberi és a gépi intelligencia szingularitása, az Ember 2.0…
Alapgondolat /
A humanitárius segítségnyújtás és a nemzetközi fejlesztés nem legitimálhatja a háborúzás politikáját és hozhat létre újabb elnyomó viszonyokat
A háborús segítségnyújtás csak kármentés, nem nyújthat felmentést az agresszornak – de hogyan lehet jól segíteni? A nemzetközi segélyezés etikája…
Alapgondolat /
A nemzetközi fejlesztésfinanszírozás kérdőjelei
Van-e esély rá, hogy összegyűljön az a közel négytrillió dollár, amely az ENSZ által 2030-ra kitűzött fejlesztési célokhoz hiányzik, hogy…
Alapgondolat /
A lakáspolitika területi hatásai Magyarországon, különös tekintettel a 2016 utáni időszakra. A jövedelem és a lakásépítések kistérségi/járási szintű összefüggéseinek elemzése
Van-e összefüggés az egyes járásokban élők anyagi viszonyai és az új lakások építésének intenzitása között? Milyen tényezők befolyásolták az egyes…
Alapgondolat /
Megfontolások a bizalomról
Képes vagyok-e a tekintetemet a Mesterre szegezni, és a lehetetlennek tűnő körülmények között is igent, ament mondani?- teszi fel a…
Alapgondolat /
Családra vágyunk! A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért felméréseinek eredményei 2018 óta
Minek köszönhető az, hogy a kutatások szerint a házasság intézményének megítélése az utóbbi évtizedben javulni látszik hazánkban? Szociológiai áttekintés a…
Alapgondolat /
Pártcsaládok Európában és itthon – Nyugati forradalmak, magyar átültetési kísérletek és kudarcok
Hogyan alakult a pártcsaládok szerepe, együttműködése az elmúlt háromszáz évben? Politológiai áttekintés a pártok szupranacionális kooperációjáról és arról, milyen magyarázatot…
Alapgondolat /
A felzárkózás matematikája
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat hátrányos helyzetű településekért végzett átfogó munkáját a társadalmi felzárkózásért felelős miniszterelnöki biztos mutatja be. A Felzárkózó települések…
Alapgondolat /
Életútszemlélet az addiktológiában. Korspecifikus kockázati tényezők a függőség hátterében
Van-e az addikciótól védett életkor? Kapitány-Fövény Máté, klinikai szakpszichológus, adjunktus lapszámnyitó tanulmányában az emberi életút szakaszai mentén mutatja be a…
Alapgondolat /
Kudarcok vagy sikerek? Segítő folyamatok szenvedélybeteg szülők kiskorú gyermekeivel
A szociális szakemberek tehetnek azért, hogy többé a gyerekeknek ne kelljen megélniük, hogy a környezetük nem tesz semmit az érdekükben….
Alapgondolat /
A belgyógyász gondolkodásának sajátosságai
A Máltai Tanulmányok 2022/4. számának nyitó írásában a Széchenyi-díjas akadémikus, orvos, dr. Tulassay Zsolt a belgyógyászok gondolkodásának és személyiségének legfontosabb…
Alapgondolat /
Gondolatok a békéről és a békeszerzésről az Ukrajnában zajló események összefüggésében
Nagy megtiszteltetés, hogy jelen lapszámot Robert J. Vitillo prelátus atya, a genfi székhelyű Nemzetközi Katolikus Migrációs Bizottság (ICMC) főtitkára indítja…
Alapgondolat /
Béke és lelki békesség – Pszichológiai elemzés az egyén nézőpontjából
A tanulmány az egyén lelki békességének állapotát tekinti kiindulópontnak a béke értelmezéséhez. Absztrakt A Covid–19-pandémia és az orosz–ukrán háború nemzetközi…
Alapgondolat /
A magyarországi roma történelem egyes kérdései
A szerzők a magyarországi roma történelem főbb kérdéseit mutatják be, gazdag szakirodalmi bázisra támaszkodva. Absztrakt A szerzők a magyarországi roma…
Alapgondolat /
Az elválasztó falak lebontása – Az evangélikus egyház munkája roma testvéreink között
Fabiny Tamás lelkész a 2022. év második számának nyitó tanulmányában az evangélikus egyház romák közötti munkáját mutatja be. Absztrakt Krisztus…
Alapgondolat /
A bencés pedagógia koncepciója – Gondolatok a Szent Benedek regulája szerinti oktatásról
Anselm Grün, a münsterschwarzachi bencés apátság szerzetese, a 2022. év első számának nyitó tanulmányában a bencés rend kolostori iskoláiról értekezik,…
Alapgondolat /
Közel-Kelet a XXI. század elején
A XXI. század különböző közel-keleti eseményeinek hatására az Oszmán Birodalom felosztásával létrehozott regionális területi viszonyok átalakulni látszottak, ám a tanulmány…
Alapgondolat /
Ferenc pápa üzenete a ma egyházának
Ferenc pápa egyik legfőbb üzenete számunkra az a felhívása, hogy lépjünk ki kényelmes épületeink világából, induljunk el a perifériák felé,…
Alapgondolat /
A politika fogalmának története a politikai közösség elméletétől a szakpolitikák uralmáig
A szakpolitikák 20. századi térhódítása miatt megfogalmazott gyakori vádak között szerepel a szakítás a politikai filozófiával, az eszmetörténettel és a…
Alapgondolat /
Változó szerepben – Tendenciák a társadalmi vállalkozások fejlesztésében
A szerző a nemzetközi szakirodalom és saját kutatásának tapasztalatai mentén mutatja be a társadalmi vállalkozások állammal és a privát szereplőkkel…
Alapgondolat /
Gondolatok az altruizmusról, az önkéntességről és a segítőhivatásról – Kozma Imre atya köszöntése nyolcvanadik születésnapja alkalmából
Jelen írásával Bagdy Emőke, a magyar klinikai pszichológia egyik legjelentősebb alkotó személyisége Kozma Imre atyát, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító…
Alapgondolat /
A menekültek alapvető jogainak védelme és a befogadó társadalom önvédelme a tömeges bevándorlás és az asylum shopping korában
Az elmúlt években megjelent az a típusú interkontinentális tömeges migráció, amely a lehető legjobb szolgáltatásokat juttató nemzeti jogrendszereket olyan terméknek…
Alapgondolat /
A spiritualitás szerepe a segítő szakmák megújításában
A ma uralkodó materialista világszemlélettel szemben a spirituális alapú működési modellek az embert spirituális lénynek tekintik és az ember belső,…
Alapgondolat /
Az emberiség ma egy történelmi lehetőség előtt áll – Ürge-Vorsatz Diána a teremtett világról, járványról és klímaváltozásról
Globális klímaváltozás, huszonnegyedik óra, zöld politikák – mára jól ismert, az elmúlt évtizedekben a Földünkért érzett aggodalom szülte hívószavak. Az…
Alapgondolat /
A szegénység ökológiája
Az esszé a szegénység témakörét járja körül az ökológia szemszögéből. Lányi András író, filozófus a mellett érvel, hogy a termelés…
Alapgondolat /
Örömhír a szegényeknek
Az írás azt vizsgálja, hogy az Egyház a Szentírás üzenetéből kiindulva mit tanít a szegénységről és a szegények lelki, anyagi…
Alapgondolat /
Szent János ispotályos testvérei: A johanniták Magyarországon a 12. század közepétől a konstanzi zsinatig
A tanulmány a johannita (keresztes) szerzetes-lovagrend hazai történetét tekinti át a 12. század közepétől a 15. század elejéig. Absztrakt A…
Alapgondolat /
Johannitákból keresztesek – A magyarországi rendtartomány története a konstanzi zsinattól a középkor végéig, különös tekintettel a fehérvári konventre
A tanulmány a magyarországi johannita rendtartomány történetét mutatja be a konstanzi zsinatot követő évtizedekben, különös tekintettel a magánlevéltára révén kiváló…
Itthon /
A mesterséges intelligencia mint új eszköz az oktatók és a tanulók kezében, különös tekintettel a tehetséggondozásra
Virtuális asszisztensek, intelligens tutorok, adaptív tanulási platformok segítik ma már az eltérő képességekkel rendelkező tanulók fejlesztését. A chatbotok tudáskapacitása ugyanakkor…
Itthon /
Robotsebészeti munkafolyamatok vizsgálata és támogatása a sebészeti adattudomány korában
Kisebb sebek, nagyobb hozzáférés, gyorsabb gyógyulás – ilyen, amikor egy robot operál. A műtétek során szerzett adatmennyiség pedig hozzá tud…
Itthon /
Gyógyító kert: természetalapú megoldás a mentális egészség támogatására
A természet mint gyógyszer, a mentális betegek mint a bioszféra óvói – előnyös kölcsönhatás a Gyógyító Kert Valóságlabor keretei között….
Itthon /
Elérhető nagyszülők: kulcs a gyermekvállaláshoz?
Érvényes-e még a „nagymama-hipotézis” a harmadik évezred világában? Támogatja-e a nagyszülők közelsége a gyermekvállalást az európai társadalmakban, és milyen segítségre…
Itthon /
Kamaszkorú gyermekek pszichés jólléte és a digitáliseszköz-használat
A kétezres évek második évtizedében határozottan romlott a tizenévesek mentális állapota, és ezt befolyásolja – ha nem is mindig károsan…
Itthon /
Válságra ítélve? Humanitárius katasztrófa a Száhelben
Tízmilliók az éhezéstől fenyegetetten, otthonukból menekülésre kényszerítve – a Száhel-övezetben több tényező is erősítette egymást, hogy az emberiség legnagyobb humanitárius…
Itthon /
Bevándorláspolitika, külpolitikai dimenziók és fejlesztési együttműködések: Olaszország
Olaszországban ma már minden 12. ember bevándorló – hogyan változott megítélésük a kétezres évek menekülthullámát követően, van-e jele a paradigmaváltásnak…
Itthon /
A humanitárius élelmiszer-segélyezés változó tendenciái és eszközrendszerei
Új évezred – új megközelítésmód a humanitárius segélyezésben: hogyan lehet megtalálni a vészhelyzethez alkalmazkodó legjobb megoldást egy éhínség bekövetkeztekor? Tapasztalatok…
Itthon /
Az ifjúsági gazdasági státusz, lakhatási jellemzők kockázatai és az otthonteremtési támogatások a felzárkózó települések metszetében
Önállósodás kontra egzisztenciális kihívások – milyen okok rejlenek az elhúzódó felnőtté válás mögött ma Magyarországon? Kik számára nyújtanak megoldást az…
Itthon /
Lakhatási helyzetkép – generációs metszetben
Saját otthon az önálló élet kezdetén – a fiatalok vágyai és a valóság a KINCS felmérése alapján. A magyar fiatalok…
Itthon /
Önkormányzati válságkezelés. Válaszok az energiaszegénységre a települési támogatás szabályozásán keresztül
Likviditási gondokkal küzdő önkormányzat, hátrányos szociális helyzetű háztartások, válságokkal tűzdelt évek – milyen megoldást tud nyújtani egy ilyen a krízisben…
Itthon /
A házassággal kapcsolatos attitűdök és a vallásosság kapcsolata a Hungarostudy 2021 kutatás eredményei alapján
Van-e összefüggés a vallásosság és a házasság megítélése között szekularizált társadalmunkban? Mennyiben módosítja ehhez az intézményhez való hozzáállásunkat lakhelyünk, végzettségünk…
Itthon /
A család mint támasz az egészséges életre való felkészülésben a sportra nevelés példáján
Milyen mértékben járul hozzá a támogató környezet a sportolóvá válásban? Egyetemi hallgatók vallottak a családból érkező inspirációkról, a testmozgás motivációiról….
Itthon /
Örökbefogadással kapcsolatos attitűdök a magyar lakosság körében (2023)
Kik, kiket, miért, hol és hogyan? A családra váró gyermeket befogadók motiváció, vágyai, elképzelései – és a realitások a statisztikák…
Itthon /
Társadalmi kapcsolatok és az új technológiai készségek változásainak kölcsönhatása – Tapasztalatok hátrányos helyzetű térségekben
Milyen összefüggések tárhatóak fel a kelet-magyarországi fiatalok szubjektív jóléte, munkaerőpiaci státusza és társadalmi tőkéje között? Mennyire fontos a technológiai hozzáférés…
Itthon /
A természetes támogatói hálózat – mint társadalmi tőke és bizalom – a támogatott lakhatásban
Új kihívások a Máltai Szeretetszolgálat által üzemeltetett támogatott lakhatást biztosító intézményekben: hogyan tudnak a fogyatékos emberek az átalakult körülmények között…
Itthon /
A szegénység kisvárosi dimenziói Magyarországon
Hogyan tudunk élhető lakhelyet biztosítani Magyarország leszakadó régióiban, a kisvárosokban az infrastrukturálisan, kulturálisan, gazdaságilag hátrányba került közösségek számára? Új típusú…
Itthon /
Öröklött hátrányok – Visszatérő és megújuló konfliktusok a Sellyei járás „felzárkózó” településein
Milyen folyamatok vezettek a képzett munkaerő elvándorlásához, a helyi közösségek válságához és az etnikai szegregációhoz az Ormánságban? Le lehet-e dolgozni…
Itthon /
Szenvedélybeteg szülők gyermekei – A diszfunkcionális családban való felnövekvés következményei
A traumatizált gyermekkor sebeit a későbbi generációk is megöröklik – milyen elakadásokat hozhat felnőttkorban a szülők szenvedélybetegsége? Az Ártalmas Gyermekkori…
Itthon /
Illegális szerhasználat két dunántúli gyermekvédelmi szakellátást biztosító intézményben
A legsérülékenyebb fiatalok, a gyermekvédelmi szakellátást biztosító intézményekben élők szerhasználatáról készített kutatás eredményeibe avat be bennünket a tanulmány. Absztrakt A…
Itthon /
A magyarországi idősek nappali ellátásának helyzete – Igények és lehetőségek a szolgáltatás szervezésében
A tanulmány az egyre idősödő magyar társadalomhoz kapcsolódóan a szépkorúak nappali ellátásának helyzetét veszi górcső alá és fogalmaz meg lehetséges…
Itthon /
A demencia útvesztői – Az egészségügyi és szociális szakemberek együttműködésének kihívásai
A tanulmány a demenciával élők és a gondozó családok életminőségének javításában szerepet játszó különböző lehetőségeket, eszközöket ismertet. Absztrakt A demencia…
Itthon /
A Covid–19 okozta világjárvány hatása a demenciával élők családi gondozóira – Rapid irodalmi áttekintés
A szerzők a Covid–19 járványnak a demenciával élők családi gondozóira gyakorolt hatásait vizsgálja, huszonegy tanulmány eredményei alapján. Absztrakt A koronavírusos…
Itthon /
Demenciával élők személyközpontú ellátásának módszere bentlakásos otthoni körülmények között
Kiss Gabriella mentálhigiénés szakember, a Gyulafehérvári Szent Erzsébet Idősek Otthona szakmai vezetője írásában a demens emberek személyközpontú ellátásának kérdését járja…
Itthon /
Gyermekközpontú válás – kihívások és lehetőségek
A tanulmány célja bemutatni azokat a kihívásokat, melyekkel az elvált/válófélben lévő családokkal dolgozó szakemberek találkoznak, továbbá keresni azokat a válaszokat,…
Itthon /
XV. Benedek pápa béketörekvései és a magyar püspöki kar háborút támogató megnyilatkozásai 1914–15-ben
A tanulmány arra világít rá, hogy az első világháború kezdetén XV. Benedek pápa békekezdeményezései miért nem voltak képesek a katolikusnak…
Itthon /
A hazai cigányság lakhatási helyzete a települési roma népességarányok tükrében
Jelen tanulmányban a szerzők a becsült roma népességarányon alapuló vizsgálatunkban a hazai cigányság lakhatási körülményeit vizsgálják . Absztrakt A hazai…
Itthon /
Inke majuscheste! Inke majdureste! – Oktatás és cigányság a 17–19. században
A szerző tanulmányában azt mutatja be, hogy a magyarországi cigányság milyen inspirációkat kapott története első évszázadai során, az oktatás milyen…
Itthon /
A cigány/roma közösségekkel kapcsolatos politikai törekvések az 1989–90-es rendszerváltozás utáni Magyarországon
Az írás bemutatja az 1990 utáni kormányzati programokat, amelyek a rendszer változást követő időszak roma közösségeinek társadalmi integrációja érdekében születtek….
Itthon /
Odüsszeusz vagy Orfeusz? – Válaszúton a magyar közoktatás
A tanulmány történetiségükben vázolja fel az európai iskolarendszer legfőbb ismérveit filozófiai, szerkezeti és tantárgyszabályozási szempontok mentén, és kísérletet tesz néhány…
Itthon /
A narratívák és a történetmesélés szerepe a konfliktuskezelésben
Jelen tanulmány az információs tudás komponenskészletét alapvetően meghatározó kommunikációelméletre összpontosít, a jelentés összehangolt szabályozására, melyet a W. Barnett Pearce –…
Itthon /
Erkölcsi normák mint a modern kor létezési szükségletei és feltételei
Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát írásában az egyetemes erkölcsi normákról mint a modern kor létezési szükségleteiről és feltételeiről értekezik, praktikus, pragmatikus…
Itthon /
Szuverén Máltai Lovagrend humanitárius és nemzetközi fejlesztőmunkája a Közel-Keleten az arab tavasztól napjainkig
Jelen írás a Szuverén Máltai Lovagrend missziós hitvallásának, azaz a „hit védelme és a szegények szolgálata” második részével foglalkozik, azon…
Itthon /
Magyar határnyitás az NDK menekültjei előtt 1989-ben – Egy kulcsdöntés közpolitikai elemzése
1989-ben, Németh Miklós miniszterelnök eldöntötte, hogy kinyitják a magyar határt a keletnémet menekültek számára. A tanulmány azt a döntési sorozatot…
Itthon /
Kormányzás, hatalommegosztás, prezidencializálódás
A tanulmány ismerteti, napjaink kihívásaira reagálva, hogy miként szabályozta a magyar Alaptörvény a végrehajtó hatalom élén álló kormány alkotmányos pozícióját,…
Itthon /
Mennyire tekinthetők hatékonynak, professzionalizáltnak a magyar nonprofit szervezetek?
A makroszintű statisztikai adatok alapján a nonprofit szektor fejlődése kisebb hullámzásoktól eltekintve töretlennek mondható. Ám mi a helyzet akkor, ha…
Itthon /
Szabályozás, szakpolitika és autonómia – Az eszközként használt jog csapdái
Különböző szakpolitikák bűvkörében vagyunk kénytelenek élni – el kell hinnünk, hogy hozzáértők megfelelő döntéseket hoznak a megfelelő eszközökkel -, miközben…
Itthon /
Felkészülés a jövőre – A tantárgyközi kompetenciák
A kognitív és digitális forradalmak miatt manapság egyre fontosabbá válnak a tantárgyakhoz nem kötődő készségek és kompetenciák, amit 1990 óta…
Itthon /
Új utakon a hazai tehetséggondozás – Az elmúlt három évtized szemléletváltozása, eredményei
A tanulmány a három évtizeddel évvel ezelőtt, a magyar tehetséggondozásban kezdődő változások főbb társadalmi és tehetségpedagógiai okait elemzi, majd ismerteti…
Itthon /
Fiatalok a távlati jövőről a Covid–19 árnyékában
A Magyar Tudományos Akadémia IX. Osztályának Statisztikai és Jövőkutatási Tudományos Bizottsága 2020-ban újra felmérte a hazai fiatalok jövővel kapcsolatos gondolatait,…
Itthon /
Konfliktusra hangolva – A társadalmi vállalkozások ökoszisztémájának értékelése
Jelen tanulmány pályázati dokumentációk elemzése, valamint a szektor szakértői körében végzett empirikus kutatás eredményei révén értékeli azt, hogy a magyarországi…
Itthon /
A társadalmi vállalkozások életciklusa és menedzsmentkihívásai
A tanulmány a társadalmi vállalkozások működési életciklusát vizsgálja, a SIMPACT Nonprofit Kft. társadalmivállalkozás-fejlesztési tapasztalatai, valamint nyolc ismert társadalmivállalkozás-szakértővel készített szakértői…
Itthon /
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat humanitárius és fejlesztő munkája a menekülteket kibocsátó afrikai és közel-keleti országokban – Áttekintő bemutatás
A tanulmány a Magyar Máltai Szeretetszolgálat helyben segítő munkáját mutatja be a menekülteket és migránsokat kibocsátó területeken, a Közel-Keleten és…
Itthon /
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat harmadik országbeli állampolgárokat támogató munkapiaci tapasztalatai
Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapításában működő Máltai Gondoskodás Nonprofit Kft. 2016-ban munkaerőpiaci programot indított harmadik országbeli állampolgárok számára. A tanulmány a…
Itthon /
Ferences lelkülettel a fogyatékkal élőkért
A tanulmány arra keresi a választ, hogy a ferences lelkiségnek mely elemei adják az alapját a fogyatékos személyek gondozásának. Absztrakt…
Itthon /
Hátralékok és szegénységi kockázat – a hátralékok előfordulását meghatározó társadalmi tényezők elemzése
A tanulmány a KSH 2015-ös felvételének segítségével a hátralékosság kialakulását elemzi, amelyet a szegénységi kockázat egyfajta indikátorának tekinthetünk. Absztrakt A…
Itthon /
Szegények mindig lesznek köztetek…
Jelen írás a szegénységgel kapcsolatos magyarországi trendeket és folyamatokat tekinti át, a rendszerváltozás idején megújult magyar szociálpolitikától kezdve a jelenlegi…
Kitekintő /
Poszthumanizmus, gondoskodás, emberi komposztálás – Ápolás az antropocentrizmus után
Egy beteg bolygón képtelenség bármilyen tényleges „gyógyulásról” beszélni: a poszthumanista gondoskodás paradigmája szerint a gondozás túlmutat az egyes embereken, de…
Kitekintő /
Előítélet, diszkrimináció és gazdasági egyenlőtlenségek – A mesterséges intelligencia etikai kihívásai
Előítéletesség, munkahelyek megszűnése, gazdasági egyenlőtlenségek növekedése: a mesterséges intelligencia „betanítása”, majd használata nyomán tapasztalható torzítások ellensúlyozására univerzális etikai normákat kellene…
Kitekintő /
Ki védi meg a zöldeket? A mentális egészség védelme a környezeti válság élvonalában
Kiégéssel küzdenek átvitt értelemben és szó szerint is a környezet védelméért dolgozó szakemberek. Van-e jogalapja, értelme a reménynek a klímaváltozással…
Kitekintő /
„Így lettem igazán magyar: a nappaliban alszom” – Budapestre költöző venezuelai családok lakásainak környezetpszichológiai vizsgálata
Amikor a bolygó másik feléről érkezve kell megtalálni az „űr” betöltésének módjait az „új világban”: latin-amerikai identitás magyar árnyalatokkal a…
Kitekintő /
„Ami még nincs, erőt gyűjt a nemlétben” – Autoimmun betegségekkel élők irodalomterápiája
Autonómia, kompetencia, kapcsolódás – természetes emberi igények, amelyek egy autoimmun betegség esetében már nehezebben érhetőek el. A kiszolgáltatottság okozta lelki…
Kitekintő /
Fejlesztéspolitika a Közel-Keleten az átalakuló világrend és a regionális konfliktusok tükrében
A nagyhatalmak által leginkább befolyásolt térség, átalakuló államközi kapcsolatok és segélyezési politika – a Közel-Kelet sokszínűsége a fejlesztések szempontjából is…
Kitekintő /
Kelet-Ázsia regionális biztonságpolitikai problémái és eszkalációs kérdések
Kelet-Ázsia kulcsfontosságú csomópont gazdasági és geostratégiai szempontból egyaránt, ezért is fontos tudni, milyen feszültségeket rejt magában, és ezek mögött mely…
Kitekintő /
Recipiensekből új donorok? Latin-Amerika és a nemzetközi fejlesztési együttműködés
Nem csak a támogatás mennyiségében mérhető a segélyezés hasznossága – a latin-amerikai donor országok példája megmutatja, mennyire értékes lehet a…
Kitekintő /
A lakás alap! – Kríziskezeléstől a megfizethető lakhatásig
Szegénység, alacsony iskolai végzettség, korlátozott munkaerőpiaci lehetőségek, megélhetési problémák, életminőség romlása – ki lehet-e szállni ebből az ördögi körből? A…
Kitekintő /
Női lakhatási szegénység a Kádár-korszakban. Egy lakhatási pálya konklúziója
A makrohatalom és az egyén, és a mikrohatalom, azaz a személyközi interakció egy 20. századi asszonysorson keresztül. Az egyének politikai-gazdasági…
Kitekintő /
Konfliktusok hálójában A High Conflicted Divorced Families fogalom meghatározásainak áttekintése
Családok, ahol a szülők konfliktusa veszi át az irányítást: hogyan hat a gyermekekre a hosszú ideig elhúzódó csatározás, okozhat-e az…
Kitekintő /
Az örökbefogadás a gyermek oldaláról Érdekek és dilemmák
Az egymásra találás útján – milyen jogai vannak az örökbefogadásra váró gyermekeknek, mely szempontokat vesznek figyelembe a kiskorúak sorsának rendezésénél…
Kitekintő /
Szolidaritás az államközi viszonyokban (?) – Nemzetközi támogatási mintázatok vizsgálata az orosz–ukrán háború árnyékában
Az államok közötti bizalom kérdését új aspektusból közelíti meg a szerző, megvizsgálva, mely országok, mikor és hogyan segítették az orosz…
Kitekintő /
Az egyházi bíróságok családpasztorációs lehetőségei a kánonjogász szemével – Realitások és utópiák
Hogyan tud a katolikus egyház jogrendje érvényes válaszokat adni a jelen társadalmunk családjogi dilemmáira? Milyen módon tölthetik be hatékonyan feladatukat…
Kitekintő /
Teológiai megfontolások a családról Szent II. János Pál pápa nyomán
Pápai gondolatok a családról és házasságról – hogyan válhat a társadalom legkisebb egységéből családegyház? Milyen támpontot ad ehhez nekünk a…
Kitekintő /
Paraszti mentalitástöredékek a helyi társadalmakban – Társadalomtörténeti látkép vidéki településekről és helyi vezetőikről
A múlttá nem vált történelem hozadéka: hogyan jelenhet meg a paraszti értékrend öröksége a vidéki társadalom vezető rétegében, és milyen…
Kitekintő /
Lépésről lépésre – A családkísérés mint a Jelenlét eszköze
Új munkakör: családmentorok a gyerekek első ezer napjának egyengetéséért, a kognitív, érzelmi és társas készségek, kompetenciák kialakításáért, amelyek a későbbi…
Kitekintő /
A fiatal szerhasználók
A hasonlóságok ellenére a fiatalok addiktív szerhasználata sokban különbözik a felnőttekéhez képest. Ez a terápiás beavatkozásnak is eltérő módját, hangsúlyait…
Kitekintő /
„…hogy a haragnak csak az emléke maradjon” – Autoetnográfiai elemzés szenvedélybeteg szülők elvesztéséről és elgyászolásáról
Egy saját történeten keresztül mutatja be a szerzőpáros a szenvedélybeteg szülők elvesztését követő gyász folyamatát. Absztrakt A gyász, egy közeli…
Kitekintő /
Az aktív idősödés egyéni és társadalmi dimenziói
A szerzőpáros az aktív idősödés két egymástól elválaszthatatlan dimenzióját, a társadalmi és az individuális megközelítéseket tárgyalják, majd az aktív időskort…
Kitekintő /
A demenciaellátás innovatív irányai
Útkeresések, fejlesztések a világjárvánnyá vált demencia megelőzésében, kezelésében. Lesz-e hazánkban is Nemzeti demenciastratégia? Milyen innovációk segíthetnek, melyek a legígéretesebb terápiás…
Kitekintő /
Ukrajna háború utáni kihívásai
A tanulmány a háború során Ukrajnát ért károkat, illetve azokat a kihívásokat foglalja össze, melyek az országra egy lehetséges tűzszüneti…
Kitekintő /
Az ortodox vallás védelmének szerepe Ukrajna 1654-es Oroszországhoz csatlakozásában
A tanulmány a 9. századtól a 18. századig tekinti át Ukrajna történetét és tárja fel, hogy az ortodox vallásnak milyen…
Kitekintő /
Háború és környezetváltozás – A hadviselés hosszú távú környezeti hatásai
Jelen tanulmány a különböző történelmi korok tájra, természeti környezetre gyakorolt hatásait veszi górcső alá. Absztrakt A hadviselés környezeti hatásai –…
Kitekintő /
A barátok szerepe a roma egyetemisták társadalmi mobilitásában és beilleszkedésében
Jelen tanulmányban a szerzők a roma szakkollégisták körében végzett vizsgálatuk alapján mutatják be a baráti kapcsolatok szerepét az iskolai mobilitásban….
Kitekintő /
„Nekem hát csak ez az egy kis szűk út van, és azt hogy adhatnám már fel? Sehogy.” – Roma egyetemisták jövőképe
Roma szakkollégisták körében végzett (2011–2016) vizsgálatuk alapján a szerzők jelent tanulmányukban arra keresik a választ, hogy milyen tényezők alakítják a…
Kitekintő /
A népesedés lehetőségei – A múlt jövője
A nemzetközi fejlesztési együttműködési szcéna egyik legizgalmasabb kérdése napjainkban , hogy a fejlesztési segélyezés mennyire tudja és kívánja a helyi,…
Kitekintő /
Széljegyzetek a hazai történelemtanítás tartalmi szabályozóinak változásairól
A tanulmány a történelemtanítás jellegzetességeinek változásait mutatja be, döntően a központi tartalmi szabályozás dokumentumain keresztül. Absztrakt A tanulmány a változó…
Kitekintő /
A Szentföld keresztény lakói
A Szentföldön élő keresztények ma nincsenek kitéve nyílt vallásüldözésnek, ám atrocitások így is érik őket. Életük döntően annak függvényében alakul,…
Kitekintő /
Ferenc pápa négy társadalmi alapelve az Evangelii gaudium kezdetű buzdításban
Ferenc pápa első önálló dokumentumában, az Evangelii gaudium kezdetű apostoli buzdításában négy alapelvet fogalmaz meg „amelyek főként a társas együttélést…
Kitekintő /
„A vallások sokfélesége és különbözősége” – Ferenc pápa és a vallásközi párbeszéd
A vallások sokfélesége nemcsak a keresztény missziók összefüggésében jelentett gyakorlati választ igénylő kérdést, de legkésőbb a XX. század derekától elvi…
Kitekintő /
Ferenc pápa és „a nép teológiája”
Amikor Jorge Mario Bergoglio Buenos Aires érsekéből pápa lett, az Evangelii gaudium kezdetű apostoli buzdításban az egész egyház számára felkínálta…
Kitekintő /
Ferenc pápa és Szent József – Kapcsolódási pontok Jorge Mario Bergoglio tanításainak tükrében
Ferenc pápa hivatalba lépése óta Szent József személye többször és különböző formában jelent meg munkája során, ami indokolttá teszi a…
Kitekintő /
A demokrácia mint folyamat – Norbert Elias elméletének politikatudományi hasznosíthatósága
Csizmadia Ervin politológus jelen tanulmányában a magyar politika 1989-90-es rendszerváltás utáni időszakát vizsgálja meg, Norbert Elias változáselmélete alapján. Absztrakt A…
Kitekintő /
Társadalmi jelen és fenntartható jövő a nemzetközi segélyezésben
A nemzetközi fejlesztési együttműködési szcéna egyik legizgalmasabb kérdése napjainkban , hogy a fejlesztési segélyezés mennyire tudja és kívánja a helyi,…
Kitekintő /
Társadalmi vállalkozások és a koronavírus-járvány – Összefoglaló az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. kérdőíves vizsgálatáról
IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. Társadalmi Vállalkozások Osztálya 2020 áprilisában és májusában végzett kérdőíves vizsgálatot annak érdekében, hogy feltérképezze a járvány…
Kitekintő /
A szociális farmok helyzete Európában és Magyarországon – különös tekintettel egy hazai kezdeményezésre
A tanulmány nemzetközi kitekintést tesz a szociális farmok terén, majd elemzi a magyarországi helyzetet. Azon belül is a Szimbiózis Alapítvány…
Kitekintő /
A fenntartható közétkeztetés elemzése nemzetközi jó gyakorlatokon keresztül
A fenntartható közétkeztetés kérdése a Covid-járvány hatására előtérbe kerül, ugyanis bebizonyosodott, hogy a hagyományos élelmiszerrendszerek környezetileg, gazdaságilag és társadalmilag is…
Kitekintő /
Társadalmi vállalkozások fejlesztése – Friss projekttapasztalatok
Jelen tanulmány egy három éven át tartó, társadalmi vállalkozások fejlesztésével foglalkozó Interreg projekt tanulságait foglalja össze, ami praktikus, vezetési szempontból…
Kitekintő /
Van-e piaca a társadalmi problémák megoldásának? – A társadalmi vállalkozás dilemmái hazánkban és más országokban
A harmadik szektor, vagy ma leginkább szociális gazdaságnak, társadalmi vállalkozásoknak hívott szegmens felé különösen a 2008-as világválság után fordult figyelem,…
Kitekintő /
Németország és a migráció
A tanulmány a Németországot érintő, 2015-ben kezdődő migrációs folyamatra és társadalmi hatásaira fókuszál. Kitér a 2015 előtti német migrációs politikára,…
Kitekintő /
Pillanatkép az afrikai migráció trendjeiről
A 2015-ös válság az afrikai kontinens migrációs folyamataira is ráirányította a figyelmet. Jelen tanulmány célja, hogy a rendelkezésre álló statisztikák…
Kitekintő /
Kibocsátás, tranzit vagy befogadás? A közel-keleti migráció aspektusai
N. Rózsa Erzsébet írásában a Közel-Keletet veszi górcső alá, migrációs szempontból. A terület ugyanis a 2015-ös migrációs válság látszata ellenére…
Kitekintő /
Tanítások a fogyatékosságról – Az ábrahámi vallások szent könyveinek fogyatékosságképe
Az írás Berzsenyi Emese vallástörténész legújabb munkáját mutatja be, amely összehasonlító, átfogó képet ad az ábrahámi vallások tanításairól arra vonatkozóan,…
Kitekintő /
Fogyatékossághoz vezető időskori betegségek – Gondolatok a medicina tárgyköréből
A tanulmány az időskorral leginkább együtt járó négy olyan betegségről szól, amely a legjelentősebben megnehezíti a beteg mobilitását, aki ezáltal…
Kitekintő /
Gondolatok a fogyatékosságról a buddhizmus tükrében
Jelen tanulmány a teljesség igénye nélkül kíván bepillantást nyújtani néhány buddhista szemléletű megközelítésmódba, mely a fogyatékosság jelenségét sajátos perspektívába helyezi….
Kitekintő /
Környezet, fejlődés és politika – Latin-amerikai dilemmák
Jelen tanulmány azt a folyamatot elemzi politikai és gazdasági szemszögből – elsősorban Brazíliára fókuszálva – hogy az új évezred elején…
Kitekintő /
Az ázsiai gazdasági növekedés és a fenntarthatóság – A kínai példa
A tanulmány az ázsiai gazdasági növekedést, a fenntarthatóság kérdéskörét és a környezeti következményeket járja körül, a kínai folyamatokat bemutatva. Absztrakt…
Kitekintő /
2020, Afrika – Az „Afrika felemelkedőben” narratíva valósága
Az írás célja, hogy hozzájáruljon az elmúlt évtizedben többször hangoztatott „Afrika felemelkedőben” szlogen jobb értelmezéséhez azzal, hogy a 2020-ban megrajzolható…
Kitekintő /
Dorothy Day írásaiból
Jelen írás Dorothy Day munkáiból közöl részleteket, Görföl Tibor fordításában. Kulcsszavak: Katolikus Munkás, szociális kérdés, Dorothy Day, Peter Maurin,…
Kitekintő /
Dorothy Day, a nagy ismeretlen
Görföl Tibor rövid írásában az amerikai Dorothy Dayt, a munkások nagy barátját, az igazságosság fáradhatatlan szószólóját és a szegények táplálóját…
Kitekintő /
Társadalmi egyenlőtlenségek, szegénység, társadalmi jóllét
A tanulmány célja a mai nagyvárosi tüntetések térbeli társadalmi jellegű mozgatórugóinak a bemutatása, a nyugat-európai és a kelet-közép-európai nagyvárosi utcai…
Messzelátó /
Nonhumán, inhumán, antihumán, poszthumán, humán?
Amikor mi magunk vagyunk a vizsgálódás alanya és tárgya is: az élet, az emberi való határait és mibenlétét feszegeti három…
Messzelátó /
Ókeresztény példa a gyászban nyújtott lelki támaszra
„Az emberi jövő önmagában bizonytalan, bármikor változhatnak a körülmények. Biztonság egyedül a mennyek országában van.” – Aranyszájú János megállapításai másfél…
Messzelátó /
Átalakuló terek: migránsközösségek Nyugat-Európa nagyvárosaiban
Velünk vagy melletünk élnek-e az új évezredben érkezett menekültek? Hogyan politizálnak, milyen módon gyakorolják vallásukat? Megtalálhatják-e a közös nyelvet Nyugat-Európa…
Messzelátó /
A brazil, chilei, kolumbiai városrehabilitáció tapasztalatai és hasznosíthatósága Budapest VIII. és IX. kerületében
Vannak-e közös vonások a dél-amerikai favellák és Ferencváros, valamint Józsefváros között? Hogyan küzdenek meg a dzsentrifikációval a korábbi szegregátumokban? Megvalósítható-e…
Messzelátó /
Bizalomszintek
Milyen lesz/lehet a jövő társadalma és globális gazdasági élete? Hol van a helye ebben a családoknak, az egyének és államok…
Messzelátó /
Fegyvertelen ellenállás – Néhány megjegyzés Daniel Berrigan életműkiadásáról
Egy rendkívüli életmű bemutatása teológiai nézőpontból – a háború elleni erőszakmentes küzdelem élharcosának gondolatai 21. századi szemüvegen keresztül. Absztrakt Az…
Messzelátó /
„Az önkormányzás nem cél, hanem eszköz”
Mennyiben kínál ideális kereteket a helyi hatalom demokratikus gyakorlásához a magyar önkormányzati rendszer? Egy alapmű a helyi kormányzásról és kormányzatról…
Messzelátó /
A rendszerszemléletű terápia alkalmazása a felépülés folyamatában – Winfried Huber Fordulópont a szenvedélybetegek kezelésében című könyvének recenziója
Négy évtizede segíti az addikció megértését, a vele való küzdelmet Winfried Huber Fordulópont a szenvedélybetegek kezelésében című könyve. Absztrakt Winfried…
Messzelátó /
Munkánk értelmét és a reményt a közös küzdelem adja – Szabó Lajos Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai című könyvéről
Egy alapmű, amelynek mondandója egy évtized elmúltával is aktuális – kézzelfogható módszerek és fejlődésbe vetett hit korunk népbetegségével kapcsolatban. Absztrakt…
Messzelátó /
„Márpedig igazságtalan az, ami az eszes lényekből álló társadalom természetével ellentétes”
Jelen írás a modern természetjog és nemzetközi jog atyjának, Hugo Grotiusnak A háború és a béke jogáról című munkáját recenzálja….
Messzelátó /
Könyv a közösségért
Körössy László a recenzióban a világon elsőként Magyarországon megjelent teljes, cigány (lovári) nyelvű Bibliáról és jelentőségéről értekezik. Absztrakt A Magyar…
Messzelátó /
Gyökössy Endre, a „mégis” embere – Huszonöt éve hunyt el a Magunkról magunknak szerzője
Az írás Gyökössy Endre református lelkész, pszichológus Magunkról magunknak című, először 1976-ban megjelent, a maga korában úttörő jelentőségű könyvét mutatja…
Messzelátó /
Tudjuk-e, milyen út vezet a Fenntartható Fejlődési Célok megvalósításához?
2015-ben az ENSZ tagállamai egy új fenntartható fejlődési célrendszert és tizenhét úgynevezett Fenntartható Fejlődési Célt fogadtak el. A tanulmány ismerteti,…
Nagyító /
A „valósághajlító” technológiák és szabályozási dilemmáik
Lehet-e reálisan kezelni azt a befolyást, amelyet a humanoid robotok, a „mélyhamisítás”, a kiterjesztett és virtuális valóság gyakorol életünkre? Hogyan…
Nagyító /
Írjon Ön is történelmet! Egyéni megküzdési módok a #koronaplók alapján
Legújabb kori történelmünk egy fejezetét együtt írta bolygónk minden lakója a Covid-járvány idején. Akadtak, akik ténylegesen is lejegyezték a krízis…
Nagyító /
Menekülésről tegnap és ma – így működne a migráció?
Nyugat-Európa trilemmája a harmadik évezredben: hogyan maradhat nyitott a fejlett világ piaca a munkavállalókat védve anélkül, hogy növelnék a bevándorlás…
Nagyító /
A társadalmi szegregációs mechanizmusok térbeli rendeződése
Szegregáció, depriváció, cigányszegénység – hogyan küzd meg ezekkel a jelenlétalapú szociális munka? Milyen tanulságokkal szolgáltak az utóbbi évek komplex fejlesztési…
Nagyító /
Érintkezésben a katolikus egyház globális tudatával
Mi lehet a hívők feladata az útra kényszerülőkkel kapcsolatban? A pápa „radikálisan keresztény” válasza arra, hogyan tekintsünk a hazájukat elhagyó…
Nagyító /
Zárt intézet – nyílt világ – Szociodráma a javítóintézetben
Recenzió egy speciálisan kialakított és adaptált módszert bemutató könyvről, amelyben a fiatalkorú bűnelkövetők társadalmi beilleszkedését új eszközökkel kísérlik meg. Absztrakt…
Nagyító /
„És ha méltó a ház, szálljon a ti békességtek reá”
Hogyan lehetne megújítani a plébániai közösségek rendszerét annak érdekében, hogy az evangelizáció eredményesebb legyen? A Kléruskongregáció gondolatai az egyház legkisebb…
Nagyító /
Visszhang: Láthatatlan árvák
Szépirodalom és szakmai elemzés egy kötetben: egyedülálló kiadvány a Láthatatlan Árvák, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Fogadó Pszichoszociális Szolgálatának prevenciós célból…
Nagyító /
Demenciával boldogan
Hogyan tartsuk aktívan a demenciában élő családtagjainkat? Milyen örömforrásokat fedezhetünk fel a mentális képességek hanyatlása mellett is? A Tégy az…
Nagyító /
A béke elfelejtett prófétája
Jelen recenzió 2022 júliusában megjelent, Franziskus M. Stratmann domonkos teológus munkásságának béketeológiai dimenziójáról szóló átfogó igényű kötetet mutatja be. Absztrakt…
Nagyító /
Sűrűn teleírt betöltetlenség
A recenzió Beck Zoltán: A megszólalás üres helye – Romológiáról és más dolgokról című munkáját mutatja be és értékeli. Absztrakt…
Nagyító /
„Cigányzenészek harcai” – Két forráskötet és a történelemtanítás
A recenzió két olyan forráskötet ismertetésére vállalkozik, amelyet Hajnáczky Tamás szerkesztett, s amelyek a magyar cigányzenészeknek a XX. század első…
Nagyító /
Találkozások – Jézus és az ember személyes kapcsolata az evangéliumi gyógyítástörténetekben
Az evangéliumi találkozástörténetekben szereplő gyógyulások arról tanúskodnak, hogy ahol különböző fogyatékossággal élő emberek Jézussal kerülnek kapcsolatba, ott teljes, testi-lelki megszabadulás…
Nagyító /
Az egyéni spiritualitástól a világot újrateremteni képes spiritualitásig – A mikroszint és a mezoszint elhatárolása és a fogyatékosság kontextusa
A tanulmány a spiritualitás két elemi szintjének meghatározása és szétválasztása mellett a fogyatékosságtudomány kontextusába helyezi két alapfogalmának, a fogyatékosságnak és…
Terepen /
Lakóhelyközelbe vitt egészségügyi ellátás és szaktudás – A telemedicina jelene és jövője
2019-ben indult el a Magyar Máltai Szeretetszolgálat telemedicinális eszközöket is alkalmazó szűrőprogramja, amelynek hála ma már számos felzárkózó településre jut…
Terepen /
Infokommunikációs technológiák a magas támogatási szükségletű emberek augmentatív és alternatív kommunikációjának szolgálatában
Alternatív utakat kell keresni az információk átadására és fogadására a beszéd használatának problémái esetén, és ez sok ezer ember számára…
Terepen /
A pánikbetegség pasztorálpszichológiai lelkigondozói megközelítése egy esettanulmány alapján
Minden hitkérdés mögött egy életkérdés és minden életkérdés mögött egy hitkérdés áll – vallják a lélek problémáit a spirituális dimenzióban…
Terepen /
„Édesvíz”, avagy a szupervízió szerepe a kiégés megelőzésében
„Jutalmam, hogy tehetem” – vallja sok karitatív szakember, ugyanakkor időnként a segítőknek is szüksége lehet támaszra. Hogyan ismerhetik fel a…
Terepen /
Mikor jön a segítség? Serdülők segítségkérő magatartásának jellemzői a pedagógus szemszögéből
Jelen korunkban minden hetedik serdülő mentális problémával küzd. A pedagógusok és pszichológusok egymással közreműködve javíthatnának ezen, ugyanakkor lépéseket kellene tenni…
Terepen /
„Olyan Afrika, amilyet mi akarunk magunknak” – Agenda 2063. A fenntartható fejlődésről, segélyről és a függőségi szindrómáról – Wangari Maathai nyomán
A 21. század Afrikája: képes-e a kontinens közösséget formálni, és belülről megváltoztatni a magáról alkotott képet? A Zöld Öv Mozgalomtól…
Terepen /
Az Övezet és Út kezdeményezés értelmezése a nemzetközi kapcsolatok kínai iskolájának tükrében
A hagyományos kínai szemléletben a dualitás sokkal inkább inkluzív szemléletű, és ezt a nézőpont lelhető fel a nemzetközi kapcsolatok elméleti…
Terepen /
Kína nemzetközi segélyezési politikája
A nemzetközi fejlesztés kikerülhetetlen aktora: valóban feltételek nélküli a kínai adományozás? Kell-e adósságcsapdától tartani, és van-e ok az aggodalmakra Peking…
Terepen /
Visszaadott méltóság – művészetterápiával a hajléktalanokért. A VEB2023 Európa Kulturális Fővárosa által támogatott „Otthonra találni a művészetben” projekt tapasztalatai
Kilépés a többségi társadalom elé, a gyengeségek felvállalása, otthonra találás a kapcsolatokban – számos hozadéka született a hajléktalanok számára szervezett…
Terepen /
Emberközpontú bérlakáskezelés. A Jelenlét megvalósítása Veszprémben
Ki akar most bejutni a Pokoli Toronyba? Lakásügynökségi tapasztalatok Veszprémből, ahol a szociális diagnózis alapján működő lakáskezelő szervezet többszáz embert…
Terepen /
A családi korrelációban rejlő erő
„Szükségem van rád, mert szeretlek” : mitől működik jól egy család mint egység? Korrigálhatóak-e a diszfunkcionálisan működő származási családunk mintái?…
Terepen /
A nevelőszülői hivatás a Máltai szellemiség tükrében
24 órás szolgálat, a legnehezebb gyermeki sorsok egyengetése, együttérzés és elfogadás: nevelőszülőnek lenni nem csupán egy foglalkozás – vallják a…
Terepen /
A családi gondozói szerep egyéni megítélése egy hazai kutatás tükrében
A családi gondozás intézményének elfogadottságával kapcsolatos elemzés, amelynek során választ kaphatunk arra is, hogy az ellátási feladat vállalásának motivációi hogyan…
Terepen /
A generációs mélyszegénység kialakulása és hatása a családok működésére – Egy település tapasztalatai alapján
Egy agglomerációs szegregátum fél évszázada: hogyan ívelt fel az ott lakók élete, majd vált újra a mélyszegénység terepévé, milyen kiutak…
Terepen /
A Felzárkózó települések program a Jelenlét programokban
Háromszázezer ember sorsát mozdítja előre a Magyar Máltai Szeretetszolgálat a Felzárkózó Települések programban. A háromszáz legszegényebb településen a kora gyermekkortól…
Terepen /
„Jelen vagyunk, segítünk!” A felzárkózó települések helyzete és segítőtevékenységek Baranya megyében
A Jelenlét fontosságáról – kik is a Felzárkózó Települések program kedvezményezettjei és milyen módokon tudják segíteni a karitatív szervezetek a…
Terepen /
A Hős utca felszámolásának sokadik kísérlete – Esettanulmány
Hogyan lehet megvédeni az emberi méltóságot és egyben szakszerű választ találni egy régóta húzódó áldatlan helyzetben? A Hős utcai szegregátum…
Terepen /
A függőséggel terhelt test valósága, élményvilága és jelentésváltozatai
A test történeteket hordoz és tárol – hogyan nehezíti a függőségekkel való megküzdést, és milyen módon állíthatjuk a gyógyulásunk szolgálatába?…
Terepen /
A rezilienciát elősegítő tényezők és támogatásuk szenvedélybeteg szülők gyermekeinél
A szenvedélybeteg családban felnövő gyerekek jóllétét és a családi traumákkal való megküzdést segítő tényezőket veszi számba F. Lassú Zsuzsa tanulmánya…
Terepen /
Legyen szép a kor – demenciával is
Egy intézményvezető tapasztalatai – meddig optimális a demens beteg otthoni gondozása, és milyen terápiákra számíthatnak az idősotthonokba bekerülők? Absztrakt A…
Terepen /
A zalakomári idősotthon, a mi otthonunk
Nem kell, hogy egy idősotthon ingerszegény legyen! Az Arany Tölgy lakói Zalakomáromban megtapasztalhatják ezt… Absztrakt A zalakomári Arany Tölgy Időskorúak…
Terepen /
„Hogyan tovább, demensgondozás?” – Kihívások és lehetőségek a demenciával élők szociális ellátásában
Hogyan küzd meg egy Magyar Máltai Szeretetszolgálat működésében lévő idősellátási intézmény a demens esetek ugrásszerű növekedésével? Milyen külföldi tapasztalatokat épít…
Terepen /
Az élet színe és fonákja
Az esszé a gyászról és feldolgozásáról szól. Arról a természetes és egészséges lelki folyamatról, amely bármilyen érzelmi veszteséggel járó életeseményt…
Terepen /
A 2022-es afrikai élelmezési válság és előzményei
Az afrikai kontinens jelenleg az elmúlt évtizedek legsúlyosabb élelmezési válságán megy keresztül. A tanulmány ennek az okait tárja fel részletesen….
Terepen /
Ahol örökké szól
Történetek, barátságok, felemelő és olykor nehéz pillanatok az ország legszegényebb településéről, Csenyétéről. Absztrakt Történetek, barátságok, felemelő és olykor nehéz pillanatok…
Terepen /
Kiutak egy cigánytelepről – A felnémeti cigányság térbeli-társadalmi mozgása
A szerző egy falusi cigány közösség százötven éves történetét követi végig, amiből láthatóvá válik, hogy a többségi társadalom által kikényszerített…
Terepen /
Pedagógiai innovációk a máltai óvodákban és iskolákban
Jelen tanulmány a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Iskola Alapítvány pedagógiai innovációs rendszerének kidolgozását, felépítését és működését mutatja be, hozzájárul egy minden…
Terepen /
Nyomorból közösség – Helyzetjelentés Tiszabőről
A tanulmány a történelemtanítás jellegzetességeinek változásait mutatja be, döntően a központi tartalmi szabályozás dokumentumain keresztül. Absztrakt Az országban jelenleg több…
Terepen /
A másik haza: Szíria – Társadalmi jelen és jövő a Közel-Kelet szívében
Elias Al-Debei, szíriai érsek, Bosra-Horan és Jabalal Arab Melkita Görögkatolikus Egyházmegye püspöke írásában a szíriai válság következményeit tekinti át, hogy…
Terepen /
Szíriai impressziók – Homsz városának érintettsége a szíriai háború időszakában
Jean-Abdo Arbach, Homsz metropolita püspöke és a Szíriai Caritas elnöke a Szíriában dúló háborúról és annak következményeiről számol be szemléletesen….
Terepen /
Szíria kárvallottjai – Az özvegyek fájdalma
Youssef Absi a Melkita Görögkatolikus Egyház pátriárkája a szíriai háború a társadalom szövetének mélyrétegére gyakorolt hatásait tekinti át. Jelen írás…
Terepen /
Áttekintő gondolatok a káld egyházról – A vértanúság karizmája
Louis Raphael Sako, bagdadi érsek, babiloni káld katolikus pátriárka az iraki káld katolikus egyház történetét tekinti át, különös hangsúllyal napjaink…
Terepen /
Libanon: a béke üzenete
Bechara Boutros Rai, a libanoni maronita egyház pátriárkája rövid esszéjében Libanont fókuszba helyezve járja körül a keresztény és nem keresztény…
Terepen /
A diaszpóra lelkipásztori szolgálata – új utakon – Reflexiók a Covid-járvány utáni újraépítésről
Az elmúlt száz évben a diaszpóraközösségek egyik pillére a magyar lelkipásztori ellátás volt. Ám az utóbbi évtizedek folyamatainak hatására erőteljes…
Terepen /
Önkormányzatok és társadalompolitika
Kulcsszavak: önkormányzatok, megyék, közszolgáltatások, decentralizáció, társadalompolitika Absztrakt A helyi önkormányzatok nagyon jelentős szerepet játszanak a különböző közpolitikák, közszolgáltatások megszervezésében. A szakirodalom…
Terepen /
Szüntelenül megújuló fiatalság – Az ifjúság és a jövő a keresztény gondolkodásban
A fiatalság kérdésköre már a patrisztikus gondolkodásban jelentős szerepet kapott. Az ókori elgondolásokhoz hasonló felvetések születtek azoknál a modern szerzőknél,…
Terepen /
A menedékesekről szóló szabályozás hasznáról és káráról
A menedékesekről, azaz az ideiglenes menedékjogról szóló rendelkezések alkalmazására eddig nem került sor Magyarországon, és a gyakorlat próbáját sem feltétlenül…
Terepen /
Boldogasszony csalogánya – Megszentelt élet az értelmileg akadályozott gyermekekért
Az írás a Szűz Mária Társasága általános főnöknője, Feldhoffer Magdolna életét és munkáját mutatja be, aki értékes és sokszínű tevékenységet…
Terepen /
Isten tenyerén… Spiritualitás a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Pátyi Kerámiaműhelyében
Az alábbi történet Hagyó József atya életét és munkáját mutatja be, amit a fogyatékos emberek megsegítése érdekében végzett. Az atya…
Terepen /
Spiritualitás a fogyatékos személyek segítésében
Jelen írás arra keresi a választ, hogy a keresztyén antropológia hogyan hat a fogyatékos személyeket segítő keresztyén szociális munkára. Absztrakt…
Terepen /
Átfogó ökológia – Szempontok egy javaslat recepciójához
Öt éve jelent meg Ferenc pápa Laudato si’ kezdetű enciklikája közös otthonunk gondozásáról. Jelen rövid reflexió az enciklika egyik fő…
Terepen /
A túlfogyasztás csapdájában – A jelenlegi környezetpolitika kilátástalansága és a remény csírái
A mai környezetpolitika nem képes teljesíteni azt a feladatot, hogy a fejlett gazdaságok erőforrás-használatát a szükséges mértékben csökkentse. Jelen írás…
Terepen /
Nincs elveszett bárány! – Mustó Péter jezsuita és a köztünk élő szegények
Mustó Péter jezsuita szerzetest itthon jellemzően lelkigyakorlat-vezetőként, íróként ismerik. Pedig hamarabb és inkább volt a szegények „legkisebb testvére”, mint szemlélődő…
Terepen /
Mindennapi szegénységünk
A szegénységgel, szegényekkel való találkozás visszahat arra, aki kapcsolatba kerül velük. A tanulmány alapvető meggyőződése, hogy csak azzal a szegénységgel…
Hírlevél
További érdekességekért iratkozzon fel hírlevelünkre!
Alapgondolat
Az ápolási robotok alkalmazásának lehetősége az idősek tartós ápolásában
A következő évtizedekben megduplázódik a világ időskorú lakossága. Ápoló robotok alkalmazásával a munkaerőhiány és az idősekkel szembeni előítéletek problémája is…