Kooperációs erő a társadalomban – Szervezetek a közösség szolgálatában
2025/1

A társadalmi kooperáció elengedhetetlen a közösségek fejlődése és fenntarthatósága szempontjából, hiszen az emberek együttműködése teszi lehetővé a közös célok hatékony elérését. Az egyének, civil szervezetek, vállalatok és állami intézmények közötti együttműködés elősegíti a társadalmi kohéziót, erősítve a közösségi felelősségvállalást és a szolidaritást. A különböző társadalmi szervezetek kulcsszerepet játszanak az esélyegyenlőség megteremtésében, támogatva a hátrányos helyzetű csoportokat és elősegítve a társadalmi igazságosságot. Az önkéntesség és a közösségi kezdeményezések hozzájárulnak a helyi közösségek megerősödéséhez, miközben a résztvevők személyes fejlődését is elősegítik. Az oktatási és tudományos intézmények szerepe különösen fontos, hiszen az ismeretek megosztása és a közös kutatások hozzájárulnak az innovációhoz és a fejlődéshez. A demokratikus társadalmakban az együttműködés elősegíti a döntéshozatal átláthatóságát és a közösségi részvételt, amely növeli az állampolgárok bizalmát az intézmények iránt. Az egészségügyi és szociális szervezetek koordinációja hozzájárul a lakosság életminőségének javításához, biztosítva a szükséges ellátásokat és szolgáltatásokat a rászorulók számára. Összességében a társadalmi kooperáció a jól működő és harmonikus társadalom alapja, amely biztosítja a közös fejlődést és a közösségek hosszú távú stabilitását. A Máltai Tanulmányok 2025-ös első száma ebben a kérdéskörben törekszik új ismerteket megosztani.
FELTÖLTVE
2025 Mar. 31.
MÉRET
2.21 MB
Teljes szám letöltése

Cikkek

Modla Zsuzsanna
Alapgondolat /

Korlátozó-e a tárgyi adomány, és valóban szükséges-e túllépni a „kerítésfestésen”? A vállalati adományozás paternalista jegyei

Az adomány jellege önmagában nem tesz paternalistává egy segítő aktust. Annál inkább az adományozási forma mögötti ok és szemlélet –…

2025/1 | 22-38.
Ponácz György Márk
Alapgondolat /

A társadalmi tőke és a karitatív szervezetek szerepe a nemzeti versenyképességben

Forintosítható-e a társadalmi kohézió értéke? Javítható-e hazánkban az általános bizalom szintje, és ez befolyásolja-e versenyképességünket? Racionalitás az emberségesség parancsa mögött….

2025/1 | 6-21.
Kun Alíz, Páskuné Kiss Judit
Itthon /

Ellenálló közösségek: a csoportidentitás mint a reziliencia hátterében álló védőfaktor a gyermekvédelmi szakellátásban dolgozók körében

Egy adott célért dolgozók csoportjához tartozás, a csoportidentitás hatékony védelmet nyújthat a külső nehézségekkel való megküzdésben – igazolja a Debreceni…

2025/1 | 39-56.
Felvinczi Katalin, Kaló Zsuzsa, Nyíri Noémi, Szécsi Judit, Szemelyácz János
Itthon /

Korai kezelésbevétel az addiktológiai problémákkal küzdő kliensek ellátásának minőségi javítása érdekében

Hazánkban az addikciós problémákkal kapcsolatban a társadalom rendkívül elutasító, a krízisbe kerültek minél korábbi ellátásához ugyanakkor hiányzik az átfogó szociális-egészségügyi…

2025/1 | 57-73.
Kisnémet Fülöp
Kitekintő /

Periféria a központban – Ferenc pápa víziója és annak latin-amerikai forrásai

A missziós tanítvány helyzete nem a középponté, hanem a perifériáé – mutatott rá Ferenc pápa több ízben arra, hogy a…

2025/1 | 74-89.
Horváth Cintia Izabella
Terepen /

Hipertóniás ellátottak edukációjának fontossága dietetikai szemmel

A szer-etet? Jó-e, ha a magas vérnyomásban szenvedő rokonaink iránti törődésünket egészségtelen falatok ajándékozásával demonstráljuk? Van-e alternatívája a gasztronómián keresztüli…

2025/1 | 90-105.