Máltai Tanulmányok
  • Lapunkról
    • A folyóiratról
    • Szerkesztőség
    • Rólunk mondták
    • Indexálás
    • Publikációs etikai szabályzat
    • Felhasználási jogok
  • Rovatok
    • Alapgondolat
    • Itthon
    • Kitekintő
    • Messzelátó
    • Nagyító
    • Terepen
    • Utóhangcsak online
  • Szerzőinknek
    • Publikálás folyamata
    • Stíluslap
    • Publikációs felhívás
  • Plusz
    • Lapszemle
    • Videótár
    • Podcast
  • Repertórium
  • Előfizetés
  • Bejelentkezés
  • Keresés
  • Menu

Technológia a társadalom szolgálatában címmel megjelent a Magyar Máltai Szeretetszolgálat tudományos folyóiratának 2024/4. száma

Aladdin csodalámpája-e a mesterséges intelligencia, amely minden vágyunkat valóra váltja, vagy az emberiség megmaradását veszélyeztető sötét erő?

A digitális technika ugrásszerű fejlődése elvezetett minket ahhoz a ponthoz, hogy mára a 20. század tudományos-fantasztikus irodalmának elképzelései megvalósulni látszanak, hiszen ma bárki beszélgetésbe elegyedhet a számítógépén valamelyik mesterséges intelligencia programmal, attól esszét, grafikát vagy fordítást kaphat másodperceken belül. Ugyanakkor a téma szakértői maguk is rámutatnak: jelenleg nem látható, mi van még a dobozban, és csak a további nagyléptékű fejlődésben lehetünk biztosak. A legfrissebb technológia, a modern kommunikációs eszközök hatalmi tényezőkké váltak, ezzel együtt hatalmas lehetőségeket is rejtenek magukban, amelyet a segítő szakmában dolgozók ki kell hogy aknázzanak.

Ezt belátva szerveződött a Magyar Máltai Szeretetszolgálat tudományos folyóirata, a segítő szakma lapjának idei utolsó száma az információtechnológia kihívásai köré.

A beláthatatlan jövőről festett kilátásokat veszi sorba Rab Árpád, aki Markku Wilenius finn kutatót idézi: „az emberiség jelenleg egy új, hatodik gazdasági és társadalmi hullám küszöbén áll. Ezt az új hullámot a 2010-től körülbelül 2050-ig tartó időszakra jósolja, és fő hajtóerejét az intelligens technológiák és a fenntarthatósági innovációk jelentik majd. Wilenius szerint az ötödik hullám, amelyet az információs technológia uralt, most a végéhez közeledik, és újabb paradigmaváltás következik, amely a környezeti fenntarthatóságot és az integrált technológiákat helyezi előtérbe.”

A társadalmunk egyes csoportjai különbözőképp profitálnak a mesterséges intelligencia térnyeréséből, vélik a jövőkutatók, hiszen a munkavállalóknak kezdetben támaszt jelent a technológia használata, középtávon ugyanakkor a feleslegessé válást, állásuk elvesztését hozhatja, és csak reménykedni lehet, hogy nagyon hosszú távon a munkamentes jólléthez vezet majd el a robotok térnyerése. Másrészről viszont már ma is számos szakmában hatalmas munkaerőhiánnyal küzdenek a Globális Északon, 15 év múlva például 230 ezer orvos fog hiányozni az egészségügyből Európában, nem beszélve a tanárokról, pszichológusokról, turizmusban dolgozó szakemberekről.

Érthető tehát társadalmunk megosztottsága és sokak aggodalma a fejlődés beláthatatlan irányától, és jogos az igény, hogy a mesterséges intelligencia használatát etikai korlátok közé tereljük. Mike Nimród, a Corvinus Egyetem Infokommunikáció Tanszékének egyetemi adjunktusa ezekről a dilemmákról gondolkodik „Előítélet, diszkrimináció és gazdasági egyenlőtlenségek” című dolgozatában, ahol megállapítja: a mesterséges intelligenciába táplált „tanító adatok” az emberi tényező hatására könnyen elfogultságot és diszkriminációs spirált eredményezhetnek, ezért az Európai Unióban tiltják például az MI rendszerek rendészeti célokra történő felhasználását. Ugyancsak káros társadalmi folyamatokat eredményezhet az, hogy a mesterséges intelligencia legfejlettebb változataihoz a tőke és magas státusz birtokában lévők sokkal könnyebben hozzáférnek, így versenyelőnyhöz juthatnak a piacon, és még inkább kinyílik az olló a nagyvállalatok és a kisebb cégek között. És más veszélyt is rejthet az MI alapú technológiák túlzott használata, ha a felhasználók kritikus területeken is ellenőrzés nélkül hagyatkoznak a technológia nyújtotta válaszokra. Ezt erősíti meg Esztelecki Péter és Szűts Zoltán írása is, akik a tanulók tehetséggondozásának eszközeként tekintenek a mesterséges intelligenciára, ugyanakkor megállapítják: „A chatbothasználat területén nagy veszélyt jelenthet a hallucináció (konfabuláció vagy téveszme), amely a mesterséges intelligencia olyan magabiztos válaszát jelenti, amelyet a képzési adatai nem támasztanak alá. E „kitalált”, hamis információkat nem mindig egyszerű kiszűrni, és különösen veszélyesek, ha valaki mindenféle ellenőrzés nélkül tényként adja tovább őket.”

A gépi intelligencia és a korunk egyéb technológiáinak etikai szabályozásához a filozófia is keresi a támpontokat, hogy választ kapjunk arra a kérdésre: egyáltalán hol húzódik a határ az emberi és mesterséges között, mikor, milyen esetben jogos a „poszthumán” jelző használata, vagy igaza van-e a „nonhumán” szemléletet vallóknak, akik szerint „az emberi mint olyan sohasem létezett zárt egységként. A nonhumanisták szerint sohasem voltunk emberiek.”

A poszthumanista gondolkodásmód a rászorulók ápolását is másfajta paradigma mentén közelíti meg: itt a gondozás nem ér véget a beteg test határainál, hanem az egész bolygóra kiterjedő medikalizációt céloz meg, integrálva az emberi és nem emberi tényezőket.

Ahogy a gépek és ember egyfajta szimbiózisa nyilvánul meg az öles léptekkel fejlődő robotsebészetben és távgyógyászatban is, derül ki lapunk több tanulmányából. Miután bolygónk időskorú lakossága 25 év alatt várhatóan meg fog kétszereződni és 2050-re másfél milliárdan lesznek a hatvanöt év feletti korcsoport tagjai, felmerül a kérdés, ki lesz képes segíteni és ellátni őket. Erre a problematikára keresik a választ azok, akik humanoid ápoló robotok és robot házi kedvencek fejlesztésén munkálkodnak.

Hajdú József és Chen Mengxuan írásában rámutat: a mesterséges intelligencia nemcsak abban segít, hogy a szociális dolgozók fizikai, monoton, esetleg veszélyes munkájával járó terhein könnyítsenek, de a nagy mennyiségű adat gyűjtésével a páciensek állapotának monitorozását és a betegségek előrejelzését is segíthetik. Egyes robotokat úgy alkotnak meg, hogy az időskorúaknak társaságul is szolgáljanak, információkkal lássák el a gondozottat vagy segítsék a családdal való kapcsolattartást.

Ugyancsak a kapcsolattartás a kulcsszava annak az értekezésnek, amelyben Márkus Eszter gyógypedagógus-egyetemi docens azt vizsgálta, hogyan tudják a kommunikációban korlátozott személyek az új technológiák (például a szájpálca, a fejegér vagy a szemvezérlés) segítségével felvenni a kontaktust a külvilággal, és az, hogy milyen fontos a kommunikáció másik oldala, a többségi társadalom ismerete és elfogadása ezekkel az eszközökkel kapcsolatosan.

Ahogy a hátrányos helyzetű térségekben lakók esetében is a hozzáférés illetve a lemaradások kiegyenlítése volt a cél – olvashatjuk a „Lakóhelyközelbe vitt egészségügyi ellátás és szaktudás – A telemedicina jelene és jövője” című dolgozatban –,  amikor a Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2019-ben elindította telemedicinális szűrőprogramját. A kezdetekben gyermekszemészeti vizsgálatok végzésére alkalmas buszokban videókonferencia-rendszer segítségével jutott el a szakszerű orvosi ellátás az egészségügyi ellátórendszerektől távol eső falvakba. 2022-től már a DocRoom Egészségügyi Kutatási Program részeként hajléktalan személyek ellátása valósulhatott meg a távolságok legyőzésével, majd a Naszlady Attila Egészségfejlesztési Program keretében ma már kardiológus, bőrgyógyász, pulmonológus és endokrinológus szakorvos is kiszáll virtuálisan az aprófalvak betegeihez. A kezdeményezés sikerét jelzi, hogy a megkérdezett páciensek 95 százaléka szívesen venné igénybe máskor is és ajánlaná ismerőseinek a szolgáltatást. Szintén jelentős előny, hogy a telemedicinális ellátásnak hála tíz százalékkal csökkent a szakellátásba való beutalások (és ezzel a nagyobb távolságokra való utazás, munkából való kiesés) gyakorisága.

Ehhez hasonlóan a robotsebészet alkalmazása is kettős haszonnal jár: a terület hazai szakértői, köztük Haidegger Tamás, a robotsebészet és űrtávsebészet kutatója feltárják az olvasók előtt, milyen előnyökkel jár a pontos mozdulatokkal, 360 fokos mozgástartománnyal, apró metszéssel dolgozó robotasszisztált minimál invazív sebészet, amely a gyors gyógyulás tetemes haszna mellett rengeteg adatot is szolgáltat. Ez pedig a jövőbeli sebészeti módszerek további jelentős fejlődéséhez járulhat hozzá.

A mesterséges intelligencia, a legújabb technológiák alkalmazásának a számos előny mellett rengeteg buktatója is lehet – derül ki legújabb számunk tanulmányaiból. A felvetődő dilemmákra több tudományág képviselője is keresi a választ, köztük a filozófiai antropológia egyik meghatározó alakja, Arnold Gehlen, aki már ötven évvel ezelőtt látta: „ha az embert részleteiben vizsgáljuk, és különböző tulajdonságait, ismertetőjegyeit vesszük górcső alá, nem találunk semmi specifikusan emberit. … Az állatokkal összehasonlítva talált furcsaságok miatt is ragaszkodik Gehlen ahhoz, hogy az emberből kell megérteni az embert, és nem az állatokon keresztül, s a biológiai meghatározottságokon túl az életvitelt helyezi a középpontba. Az ember kultúrateremtő képességét, azt, hogy képes a körülötte lévő természetet úgy átformálni, hogy az nem determinálja. Nem ő alkalmazkodik a környezethez, hanem azt alakítja igényeinek megfelelően.”

Azt, hogy milyen módon szolgálhatja a technológia a társadalmat (és nem fordítva), milyen lehetőségeket kellene észrevennünk és kiaknáznunk, s mely veszélyekre felkészülnünk, a Máltai Tanulmányok 2024/4. száma keresi a választ.

Ezekről a kérdésekről és megoldási lehetőségről cseréltek gondolatot szerzőink (Lovász Ádám filozófus, Mike Nimród, a BCE Infokommunikáció Tanszékének egyetemi adjunktusa és Nagy Ferenc, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egészségügyi területért felelős szakmai vezetője) december 4-én, amikor Tóth Adrienn Anita, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat képzés-fejlesztés munkacsoport-vezetője moderációjával egy kerekasztal-beszélgetés keretében mutatták be legújabb lapszámunkat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Bem rakparti központjában.

Várjuk szeretettel a segítő szakma lapjának olvasói, támogató közössége tagjai között!

 

Kapcsolódó

Ponácz György Márk
Alapgondolat /

A társadalmi tőke és a karitatív szervezetek...

Modla Zsuzsanna
Alapgondolat /

Korlátozó-e a tárgyi adomány, és valóban szükséges-e...

Ajánló

Ponácz György Márk
Alapgondolat /

A társadalmi tőke és a karitatív szervezetek...

Modla Zsuzsanna
Alapgondolat /

Korlátozó-e a tárgyi adomány, és valóban szükséges-e...

Kun Alíz, et al.
Itthon /

Ellenálló közösségek: a csoportidentitás mint a reziliencia...

Felvinczi Katalin, et al.
Itthon /

Korai kezelésbevétel az addiktológiai problémákkal küzdő kliensek...

Kisnémet Fülöp
Kitekintő /

Periféria a központban – Ferenc pápa víziója...

Horváth Cintia Izabella
Terepen /

Hipertóniás ellátottak edukációjának fontossága dietetikai szemmel

Gaálné Szabó Edith
Terepen /

A családi gondozók szerepe a Társas kapcsolatok...

Máté-Tóth András
Nagyító /

Értékek ébresztése – Gondolatok Csepeli György azonos...

Komolafe Cinderella
Messzelátó /

A család és környezet szerepe a reziliencia...

Tóth Adrienn Anita
Messzelátó /

Nonhumán, inhumán, antihumán, poszthumán, humán?

Ződi Zsolt
Nagyító /

A „valósághajlító” technológiák és szabályozási dilemmáik

Borenszki-Gutási Éva, et al.
Terepen /

Lakóhelyközelbe vitt egészségügyi ellátás és szaktudás –...

Márkus Eszter
Terepen /

Infokommunikációs technológiák a magas támogatási szükségletű emberek...

Lovász Ádám
Kitekintő /

Poszthumanizmus, gondoskodás, emberi komposztálás – Ápolás az...

Mike Nimród
Kitekintő /

Előítélet, diszkrimináció és gazdasági egyenlőtlenségek – A...

Esztelecki Péter, et al.
Itthon /

A mesterséges intelligencia mint új eszköz az...

Lukács Eszter, et al.
Itthon /

Robotsebészeti munkafolyamatok vizsgálata és támogatása a sebészeti...

Hajdú József, et al.
Alapgondolat /

Az ápolási robotok alkalmazásának lehetősége az idősek...

Rab Árpád
Alapgondolat /

A társadalom és a technológia egymásra hatása...

Vincze Anikó
Utóhang /

Ép testben ép lélek – járvány idején....

Pilinszki Attila
Utóhang /

A gyermekek jóllétének tényezői válás során –...

Marton Krisztina, et al.
Utóhang /

Szupervíziós történetek

Mészáros Eleonóra
Utóhang /

#Online kommunikáció#Társas kapcsolatok változása#Művészetterápia#Karrier. A digitális térben...

Lendvai-Frikkel Attila
Utóhang /

„Börtönben voltam, és fölkerestetek” (Mt 25,36) –...

Richter Mátyás
Messzelátó /

Ókeresztény példa a gyászban nyújtott lelki támaszra

Horváth Kinga
Nagyító /

Írjon Ön is történelmet! Egyéni megküzdési módok...

Krasznay Mónika, et al.
Terepen /

A pánikbetegség pasztorálpszichológiai lelkigondozói megközelítése egy esettanulmány...

Süki-Szijjártó Szilvia Ágnes
Terepen /

„Édesvíz”, avagy a szupervízió szerepe a kiégés...

Dombi Annamária, et al.
Terepen /

Mikor jön a segítség? Serdülők segítségkérő magatartásának...

Mihók Barbara, et al.
Kitekintő /

Ki védi meg a zöldeket? A mentális...

Fiáth Titanilla
Kitekintő /

„Így lettem igazán magyar: a nappaliban alszom”...

Balikó Fanni, et al.
Kitekintő /

„Ami még nincs, erőt gyűjt a nemlétben”...

Lazányi Orsolya, et al.
Itthon /

Gyógyító kert: természetalapú megoldás a mentális egészség...

Bóné Veronika, et al.
Itthon /

Elérhető nagyszülők: kulcs a gyermekvállaláshoz?

Princz Katalin, et al.
Itthon /

Kamaszkorú gyermekek pszichés jólléte és a digitáliseszköz-használat

Kabai Sára Réka
Alapgondolat /

„Ha Isten nem lett volna velünk…” Az...

Csepeli György
Alapgondolat /

Az írás a falon

Kmeczkó Sára
Messzelátó /

Átalakuló terek: migránsközösségek Nyugat-Európa nagyvárosaiban

Solymári Dániel
Nagyító /

Menekülésről tegnap és ma – így működne...

Tarrósy István
Terepen /

„Olyan Afrika, amilyet mi akarunk magunknak” –...

Druhalóczki Éva Dóra
Terepen /

Az Övezet és Út kezdeményezés értelmezése a...

Vörös Zoltán
Terepen /

Kína nemzetközi segélyezési politikája

Csicsmann László
Kitekintő /

Fejlesztéspolitika a Közel-Keleten az átalakuló világrend és...

Bartók András
Kitekintő /

Kelet-Ázsia regionális biztonságpolitikai problémái és eszkalációs kérdések

Soltész Béla
Kitekintő /

Recipiensekből új donorok? Latin-Amerika és a nemzetközi...

Marsai Viktor
Itthon /

Válságra ítélve? Humanitárius katasztrófa a Száhelben

Dömös Mariann
Itthon /

Bevándorláspolitika, külpolitikai dimenziók és fejlesztési együttműködések: Olaszország

Frivaldszky János
Alapgondolat /

A humanitárius segítségnyújtás és a nemzetközi fejlesztés...

Gibárti Sára
Itthon /

A humanitárius élelmiszer-segélyezés változó tendenciái és eszközrendszerei

Kiss Judit
Alapgondolat /

A nemzetközi fejlesztésfinanszírozás kérdőjelei

Báló András
Messzelátó /

A brazil, chilei, kolumbiai városrehabilitáció tapasztalatai és...

Ifj. Ditzendy Arisztid
Nagyító /

A társadalmi szegregációs mechanizmusok térbeli rendeződése

Ládonyi Zsuzsanna
Terepen /

Visszaadott méltóság – művészetterápiával a hajléktalanokért. A...

Lendvai-Frikkel Attila
Terepen /

Emberközpontú bérlakáskezelés. A Jelenlét megvalósítása Veszprémben

Lutár Balázs Ádám
Kitekintő /

A lakás alap! – Kríziskezeléstől a megfizethető...

Grexa Izabella
Kitekintő /

Női lakhatási szegénység a Kádár-korszakban. Egy lakhatási...

Fazekas Anna, et al.
Itthon /

Az ifjúsági gazdasági státusz, lakhatási jellemzők kockázatai...

Papházi Tibor
Itthon /

Lakhatási helyzetkép – generációs metszetben

Cziner Szilvia
Itthon /

Önkormányzati válságkezelés. Válaszok az energiaszegénységre a települési...

Buskó Tibor László
Alapgondolat /

A lakáspolitika területi hatásai Magyarországon, különös tekintettel...

Török Csaba
Alapgondolat /

Megfontolások a bizalomról

Pári András, et al.
Alapgondolat /

Családra vágyunk! A Kopp Mária Intézet a...

Székely András, et al.
Itthon /

A házassággal kapcsolatos attitűdök és a vallásosság...

Gombocz János, et al.
Itthon /

A család mint támasz az egészséges életre...

Péntekné Simon Nikolett, et al.
Itthon /

Örökbefogadással kapcsolatos attitűdök a magyar lakosság körében...

Szodorai Dóra
Kitekintő /

Konfliktusok hálójában A High Conflicted Divorced Families...

Miszlai Péter
Kitekintő /

Az örökbefogadás a gyermek oldaláról Érdekek és...

Imriné Csákányos Melinda
Terepen /

A családi korrelációban rejlő erő

Egriné Csőreg Mónika, et al.
Terepen /

A nevelőszülői hivatás a Máltai szellemiség tükrében

Görföl Tibor
Nagyító /

Érintkezésben a katolikus egyház globális tudatával

Pallós Tamás
Messzelátó /

Bizalomszintek

Csizmadia Ervin
Alapgondolat /

Pártcsaládok Európában és itthon - Nyugati forradalmak,...

Maszlag Fanni, et al.
Itthon /

Társadalmi kapcsolatok és az új technológiai készségek...

Koncz Hédy
Itthon /

A természetes támogatói hálózat – mint társadalmi...

Balogh Péter
Kitekintő /

Szolidaritás az államközi viszonyokban (?) - Nemzetközi...

Kiss Gábor
Kitekintő /

Az egyházi bíróságok családpasztorációs lehetőségei a kánonjogász...

Káplár Márton
Kitekintő /

Teológiai megfontolások a családról Szent II. János...

Leleszi-Tróbert Anett Mária, et al.
Terepen /

A családi gondozói szerep egyéni megítélése egy...

Donkó Erzsébet, et al.
Terepen /

A generációs mélyszegénység kialakulása és hatása a...

Hatvani Erzsébet
Nagyító /

Zárt intézet – nyílt világ - Szociodráma...

Görföl Tibor
Messzelátó /

Fegyvertelen ellenállás - Néhány megjegyzés Daniel Berrigan...

Vecsei Miklós
Alapgondolat /

A felzárkózás matematikája

Horeczki Réka
Itthon /

A szegénység kisvárosi dimenziói Magyarországon

Ragadics Tamás
Itthon /

Öröklött hátrányok – Visszatérő és megújuló konfliktusok...

Kurucz Ildikó
Kitekintő /

Paraszti mentalitástöredékek a helyi társadalmakban - Társadalomtörténeti...

F. Lassú Zsuzsa, et al.
Kitekintő /

Lépésről lépésre - A családkísérés mint a...

Lantos Szilárd
Terepen /

A Felzárkózó települések program a Jelenlét programokban

Boros Julianna, et al.
Terepen /

„Jelen vagyunk, segítünk!” A felzárkózó települések helyzete...

Mihály Bulcsú
Terepen /

A Hős utca felszámolásának sokadik kísérlete -...

Cserép Emese
Nagyító /

„És ha méltó a ház, szálljon a...

Pap Anna Gyöngyi
Messzelátó /

„Az önkormányzás nem cél, hanem eszköz”

Kapitány-Fövény Máté
Alapgondolat /

Életútszemlélet az addiktológiában. Korspecifikus kockázati tényezők a...

Kormos Piroska
Alapgondolat /

Kudarcok vagy sikerek? Segítő folyamatok szenvedélybeteg szülők...

Hoffmann Katalin
Itthon /

Szenvedélybeteg szülők gyermekei - A diszfunkcionális családban...

Komolafe Cinderella, et al.
Itthon /

Illegális szerhasználat két dunántúli gyermekvédelmi szakellátást biztosító...

Szemelyácz János
Kitekintő /

A fiatal szerhasználók

Békési Tímea, et al.
Kitekintő /

„…hogy a haragnak csak az emléke maradjon”...

Marjai Kamilla
Terepen /

A függőséggel terhelt test valósága, élményvilága és...

Schmidt Judit
Nagyító /

Visszhang: Láthatatlan árvák

F. Lassú Zsuzsa
Terepen /

A rezilienciát elősegítő tényezők és támogatásuk szenvedélybeteg...

Berényi András
Messzelátó /

A rendszerszemléletű terápia alkalmazása a felépülés folyamatában...

Fórika-Kovács Regina
Utóhang /

„Úgy érzem, mintha minden levelem elhullajtanám” -...

Tulassay Zsolt
Alapgondolat /

A belgyógyász gondolkodásának sajátosságai

Vajda Kinga
Itthon /

A magyarországi idősek nappali ellátásának helyzete -...

Egervári Ágnes
Itthon /

A demencia útvesztői - Az egészségügyi és...

Kostyál Árpád, et al.
Itthon /

A Covid–19 okozta világjárvány hatása a demenciával...

Patyán László, et al.
Kitekintő /

Az aktív idősödés egyéni és társadalmi dimenziói

Gedeonné Dallos Rita
Kitekintő /

A demenciaellátás innovatív irányai

Orbán Andrásné
Terepen /

Legyen szép a kor – demenciával is

Müller Nándorné
Terepen /

A zalakomári idősotthon, a mi otthonunk

Fülöp Szilvia
Terepen /

„Hogyan tovább, demensgondozás?” - Kihívások és lehetőségek...

Ráczné Németh Teodóra
Nagyító /

Demenciával boldogan

Madár Csaba
Messzelátó /

Munkánk értelmét és a reményt a közös...

Kiss Gabriella
Itthon /

Demenciával élők személyközpontú ellátásának módszere bentlakásos otthoni...

Robert J. Vitillo
Alapgondolat /

Gondolatok a békéről és a békeszerzésről az...

V. Komlósi Annamária
Alapgondolat /

Béke és lelki békesség - Pszichológiai elemzés...

Pilinszki Attila
Itthon /

Gyermekközpontú válás – kihívások és lehetőségek

Frivaldszky János
Itthon /

XV. Benedek pápa béketörekvései és a magyar...

Vigóczki Máté György
Kitekintő /

Ukrajna háború utáni kihívásai

Varga Beáta
Kitekintő /

Az ortodox vallás védelmének szerepe Ukrajna 1654-es...

Nagy Balázs
Kitekintő /

Háború és környezetváltozás - A hadviselés hosszú...

Graf Orsolya, et al.
Terepen /

Az élet színe és fonákja

Marsai Viktor, et al.
Terepen /

A 2022-es afrikai élelmezési válság és előzményei

Görföl Tibor
Nagyító /

A béke elfelejtett prófétája

Pap Anna Gyöngyi
Messzelátó /

„Márpedig igazságtalan az, ami az eszes lényekből...

Komolafe Cinderella, et al.
Kitekintő /

A barátok szerepe a roma egyetemisták társadalmi...

Mátrai Roxána
Terepen /

Ahol örökké szól

Binder Mátyás, et al.
Alapgondolat /

A magyarországi roma történelem egyes kérdései

Pénzes János, et al.
Itthon /

A hazai cigányság lakhatási helyzete a települési...

Szabóné Kármán Judit
Itthon /

Inke majuscheste! Inke majdureste! - Oktatás és...

Kállai Ernő
Itthon /

A cigány/roma közösségekkel kapcsolatos politikai törekvések az...

Szabó Tünde, et al.
Kitekintő /

„Nekem hát csak ez az egy kis...

Farkas Zsuzsanna
Terepen /

Kiutak egy cigánytelepről - A felnémeti cigányság...

Pallós Tamás
Nagyító /

Sűrűn teleírt betöltetlenség

László Körössy
Messzelátó /

Könyv a közösségért

Fabiny Tamás
Alapgondolat /

Az elválasztó falak lebontása - Az evangélikus...

L. Rédei Mária
Kitekintő /

A népesedés lehetőségei - A múlt jövője

Kiss Péter
Messzelátó /

Gyökössy Endre, a „mégis” embere - Huszonöt...

Binder Mátyás
Nagyító /

„Cigányzenészek harcai” - Két forráskötet és a...

Thaisz Miklós
Terepen /

Pedagógiai innovációk a máltai óvodákban és iskolákban

Forray R. Katalin, et al.
Terepen /

Nyomorból közösség – Helyzetjelentés Tiszabőről

Kaposi József
Kitekintő /

Széljegyzetek a hazai történelemtanítás tartalmi szabályozóinak változásairól

Rubovszky Rita
Itthon /

Odüsszeusz vagy Orfeusz? – Válaszúton a magyar...

Szőke-Milinte Enikő
Itthon /

A narratívák és a történetmesélés szerepe a...

Várszegi Asztrik
Itthon /

Erkölcsi normák mint a modern kor létezési...

Anselm Grün
Alapgondolat /

A bencés pedagógia koncepciója - Gondolatok a...

Solymári Dániel, et al.
Itthon /

Szuverén Máltai Lovagrend humanitárius és nemzetközi fejlesztőmunkája...

Elias Al-Debei
Terepen /

A másik haza: Szíria - Társadalmi jelen...

Jean-Abdo Arbach
Terepen /

Szíriai impressziók - Homsz városának érintettsége a...

Youssef Absi
Terepen /

Szíria kárvallottjai - Az özvegyek fájdalma

Louis Raphael Sako
Terepen /

Áttekintő gondolatok a káld egyházról - A...

Bechara Boutros Rai
Terepen /

Libanon: a béke üzenete

Jungbert Béla
Kitekintő /

A Szentföld keresztény lakói

N. Rózsa Erzsébet
Alapgondolat /

Közel-Kelet a XXI. század elején

Forrai Tamás SJ
Terepen /

A diaszpóra lelkipásztori szolgálata – új utakon...

Török Csaba
Kitekintő /

Ferenc pápa négy társadalmi alapelve az Evangelii...

Görföl Tibor
Kitekintő /

„A vallások sokfélesége és különbözősége” - Ferenc...

Gárdonyi Máté
Kitekintő /

Ferenc pápa és „a nép teológiája”

Laurinyecz Mihály
Kitekintő /

Ferenc pápa és Szent József - Kapcsolódási...

Székely János
Alapgondolat /

Ferenc pápa üzenete a ma egyházának

Jenei György
Itthon /

Magyar határnyitás az NDK menekültjei előtt 1989-ben...

Stumpf István
Itthon /

Kormányzás, hatalommegosztás, prezidencializálódás

Pálné Kovács Ilona
Terepen /

Önkormányzatok és társadalompolitika

Kákai László
Itthon /

Mennyire tekinthetők hatékonynak, professzionalizáltnak a magyar nonprofit...

Fleck Zoltán
Itthon /

Szabályozás, szakpolitika és autonómia - Az eszközként...

Csizmadia Ervin
Kitekintő /

A demokrácia mint folyamat - Norbert Elias...

Paczolay Péter
Alapgondolat /

A politika fogalmának története a politikai közösség...

Solymári Dániel
Kitekintő /

Társadalmi jelen és fenntartható jövő a nemzetközi...

Görföl Tibor
Terepen /

Szüntelenül megújuló fiatalság - Az ifjúság és...

Pencz Helga, et al.
Itthon /

Felkészülés a jövőre - A tantárgyközi kompetenciák

Balogh László
Itthon /

Új utakon a hazai tehetséggondozás - Az...

Kristóf Tamás, et al.
Itthon /

Fiatalok a távlati jövőről a Covid–19 árnyékában

Szenttamási István Tamás
Kitekintő /

Társadalmi vállalkozások és a koronavírus-járvány - Összefoglaló...

Hubai László
Alapgondolat /

Változó szerepben - Tendenciák a társadalmi vállalkozások...

Jakubinyi László, et al.
Kitekintő /

A szociális farmok helyzete Európában és Magyarországon...

Kujáni Katalin, et al.
Kitekintő /

A fenntartható közétkeztetés elemzése nemzetközi jó gyakorlatokon...

Hubai László
Itthon /

Konfliktusra hangolva - A társadalmi vállalkozások ökoszisztémájának...

Nagy Péter
Kitekintő /

Társadalmi vállalkozások fejlesztése - Friss projekttapasztalatok

Bakó Csaba, et al.
Itthon /

A társadalmi vállalkozások életciklusa és menedzsmentkihívásai

Ruszkai Zsolt
Kitekintő /

Van-e piaca a társadalmi problémák megoldásának? -...

Bagdy Emőke
Alapgondolat /

Gondolatok az altruizmusról, az önkéntességről és a...

Solymári Dániel
Itthon /

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat humanitárius és fejlesztő...

Suhajda Attila
Kitekintő /

Németország és a migráció

Marsai Viktor
Kitekintő /

Pillanatkép az afrikai migráció trendjeiről

N. Rózsa Erzsébet
Kitekintő /

Kibocsátás, tranzit vagy befogadás? A közel-keleti migráció...

Előd Ágnes, et al.
Itthon /

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat harmadik országbeli állampolgárokat...

Tóth Judit, et al.
Terepen /

A menedékesekről szóló szabályozás hasznáról és káráról

Frivaldszky János
Alapgondolat /

A menekültek alapvető jogainak védelme és a...

Husvéth Laura
Kitekintő /

Tanítások a fogyatékosságról - Az ábrahámi vallások...

Kovács Gábor
Nagyító /

Találkozások - Jézus és az ember személyes...

Csikós Gabriella
Kitekintő /

Fogyatékossághoz vezető időskori betegségek - Gondolatok a...

Pechan Eszter
Terepen /

Boldogasszony csalogánya - Megszentelt élet az értelmileg...

Mrázné Jáger Júlia
Terepen /

Isten tenyerén… Spiritualitás a Magyar Máltai Szeretetszolgálat...

Dobszay Márton Benedek OFM
Itthon /

Ferences lelkülettel a fogyatékkal élőkért

Könczei György
Nagyító /

Az egyéni spiritualitástól a világot újrateremteni képes...

Földiné Irtl Melinda, et al.
Kitekintő /

Gondolatok a fogyatékosságról a buddhizmus tükrében

Czibere Károly, et al.
Terepen /

Spiritualitás a fogyatékos személyek segítésében

Soltész Béla
Kitekintő /

Környezet, fejlődés és politika - Latin-amerikai dilemmák

Zsolnai László
Alapgondolat /

A spiritualitás szerepe a segítő szakmák megújításában

Nobilis Márió
Terepen /

Átfogó ökológia - Szempontok egy javaslat recepciójához

Vörös Zoltán
Kitekintő /

Az ázsiai gazdasági növekedés és a fenntarthatóság...

Tarrósy István
Kitekintő /

2020, Afrika - Az „Afrika felemelkedőben” narratíva...

Balogh Réka
Messzelátó /

Tudjuk-e, milyen út vezet a Fenntartható Fejlődési...

Farkas István Tamás
Terepen /

A túlfogyasztás csapdájában - A jelenlegi környezetpolitika...

Mustó Péter, et al.
Terepen /

Nincs elveszett bárány! - Mustó Péter jezsuita...

Ürge-Vorsatz Diána, et al.
Alapgondolat /

Az emberiség ma egy történelmi lehetőség előtt...

Lányi András
Alapgondolat /

A szegénység ökológiája

Görföl Tibor
Kitekintő /

Dorothy Day írásaiból

Görföl Tibor
Kitekintő /

Dorothy Day, a nagy ismeretlen

Szirmai Viktória
Kitekintő /

Társadalmi egyenlőtlenségek, szegénység, társadalmi jóllét

Hegedűs József, et al.
Itthon /

Hátralékok és szegénységi kockázat – a hátralékok...

Lakner Zoltán Lehel
Itthon /

Szegények mindig lesznek köztetek...

Várda Ferenc
Terepen /

Mindennapi szegénységünk

Beran Ferenc
Alapgondolat /

Örömhír a szegényeknek

Hunyadi Zsolt
Alapgondolat /

Szent János ispotályos testvérei: A johanniták Magyarországon...

Ribi András
Alapgondolat /

Johannitákból keresztesek - A magyarországi rendtartomány története...

ElőzőKövetkező

Hírlevél

További érdekességekért iratkozzon fel hírlevelünkre!

loader

Alapgondolat

Székely János

Ferenc pápa üzenete a ma egyházának

Ferenc pápa egyik legfőbb üzenete számunkra az a felhívása, hogy lépjünk ki kényelmes épületeink világából, induljunk el a perifériák felé,…

2021/3 | 267-284.
Tovább
Modla Zsuzsanna
Alapgondolat /

Korlátozó-e a tárgyi adomány, és...

2025/1 | 22-38.
Tovább
Hajdú József, et al.

Az ápolási robotok alkalmazásának lehetősége az idősek tartós ápolásában

2024/4 | 29-45.
Rab Árpád

A társadalom és a technológia egymásra hatása és jövőformáló erejük

2024/4 | 8-28.
Kabai Sára Réka

„Ha Isten nem lett volna velünk…” Az emlékezés mint traumafeldolgozás a Zsoltárok könyvében

2024/3 | 13-23.
Csepeli György

Az írás a falon

2024/3 | 6-12.
Frivaldszky János

A humanitárius segítségnyújtás és a nemzetközi fejlesztés nem legitimálhatja a háborúzás politikáját és hozhat létre újabb elnyomó viszonyokat

2024/2 | 24-37.

A társadalmi kihívások lapja

A Máltai Tanulmányok a társadalomtudományos stúdiumokból merítő, a minket körülvevő világ emberi és társadalmi problémáira reflektáló negyedéves, tudományos folyóirat. Elkötelezetten interdiszciplináris megközelítésű, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat tevékenységi köreihez szorosan kapcsolódó orgánum.

Egy folyóirat, egy honlap

A folyóirat weboldalán, megtartva a tudományos közlés formáit, olvasmányos, olvasható formában adjuk közre az egyes esszéket, tanulmányokat, recenziókat. Cikkeink teljesen akadálymentesítettek, így a hallás- és látássérültek számára is igyekszünk azokat alkalmassá tenni. Utóhang rovatunkban extra, csak a weblapon olvasható tartalommal jelentkezünk.

Minőségbiztosítás, akkreditációk

Minden tudományos folyóiratnak fontos, hogy a hozzá kapcsolódó szak- és tudományterületi kör azt ismerje, elismerje. Ez természetesen magas szöveggondozási és lapszerkesztési elvárást is támaszt. A Máltai Tanulmányok kettős „vak letorálású” folyóirat, amelyet besorolt az MTA, indexál az MTMT, a CIEPS, a MATARKA, az OSZK, az EBSCO és a Proquest. Etikai irányelveink a COPE tagságunkból is erednek.

Máltai Tanulmányok Szerkesztőség


Magyar Máltai Szeretetszolgálat
ISSN e: 2732-0332
ISSN ny: 2676-9468
NMHH: CE/14647/3-2019.
1011 Budapest, Bem rakpart 28.
Tel.: +36-1-391-4700
Fax.: +36-1-391-4228
Email: maltaitanulmanyok@maltai.hu

  • Facebook
  • Twitter
  • Academia.edu
© 2025 Minden jog fenntartva! Máltai Tanulmányok Az Év Honlapja Különdíj 2022
  • Adatvédelmi tájékoztató
Scroll to top

Az oldalunkon sütiket (cookie) használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt biztosítsuk Neked.

OKBővebb információk

Sütik és adatvédelmi beállítások

Sütikről

A sütik olyan kis szöveges fájlok, amelyeket egy weboldal felhasználhat arra, hogy még hatékonyabbá tegye a felhasználói élményt. A jogszabályok szerint a sütiket abban az esetben tárolhatjuk az Ön eszközén, ha erre feltétlenül szükség van a weboldalunk működése érdekében. Minden egyéb típusú süti használatához az Ön engedélyére van szükségünk. Jelen weboldal különféle sütiket használ. A weboldalunkon megjelenő némelyik sütit harmadik fél szolgáltatóink helyezik.

Ön bármikor módosíthatja vagy visszavonhatja weboldalunkon a Sütinyilatkozathoz való hozzájárulását.

Feltétlenül szükséges sütik

A feltétlenül szükséges sütik segítenek használhatóvá tenni a weboldalunkat azáltal, hogy engedélyeznek olyan alapvető funkciókat, mint az oldalon való navigáció és a weboldal biztonságos területeihez való hozzáférés. A weboldal ezen sütik nélkül nem tud megfelelően működni.

Funkcionális sütik

Ez a webhely a Google Analytics-et használja anonim információk gyűjtésére, mint például az oldal látogatóinak száma és a legnépszerűbb oldalak.

A cookie engedélyezése lehetővé teszi, hogy javítsuk honlapunkat.

Adatvédelmi szabályzat

Honlapunk süti és adatvédelmi szabályzata itt tekinthető meg:

Adatvédelmi szabályzat

Bejelentkezés

Regisztráció
Elfelejtett jelszó?